4 najczęstsze przyczyny bólu piersi

boleTowarzyszy Ci dokuczliwy ból piersi? Nie wiesz dlaczego? Dbasz o wygląd swojego biustu, ale nie zwracasz uwagi na to, co dzieje się w środku organizmu. Błąd! Warto zadbać o zdrowie swoich piersi i w porę reagować na niepokojące objawy! Poznaj 5 możliwych przyczyn bólu piersi i dowiedz się jak z nimi walczyć!

PMS

Jednym z najczęściej występujących objawów PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) jest ból piersi. Stają się obrzmiałe, wrażliwe na dotyk. Brodawki stają twarde, dodatkowo można wyczuć różnego rodzaju zgrubienia. Przykre objawy kończą się wraz pojawieniem się miesiączki. Pomocna okazać się może zmiana diety. Zrezygnuj z picia kawy, spożywania soli i czekolady. Postaw na herbatki ziołowe i chłodne okłady.

Torbiele

Powodują ból promieniujący w okolice pachy. Pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 30 a 5o rokiem życia. Przy dotyku są stosunkowo gładkie i można je swobodnie przesuwać. Aby rozpoznać cysty i strotorbiele należy wykonać USG i mammografię.

Ucisk
Może być spowodowany źle dobranym stanikiem. Jeżeli masz problem dobraniem odpowiednio rozmiaru, udaj się do brafiterki. Jeżeli szkoda Ci pieniędzy. Przed pójściem na bieliźniane zakupy zmierz dokładnie obwód biustu oraz pod biustem. W miseczkach powinno być ok. 1 -2 cm luzu, bo piersi w trakcie miesiąca nabrzmiewają oraz zmieniają kształt.  Wszystko na skutek zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie.

Nowotwór piersi

Ból piersi spowodowany nowotworem pojawia się dopiero wtedy, kiedy guzek urośnie do ok. 2 cm. Może być umiejscowiony w różnych częściach piersi. Ma nieregularny kształt i strukturę. Nie można go przesunąć pod palcami. Bardzo ważna jest szybka diagnoza! Dlatego wyczucie jakiejkolwiek zmiany wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *